Neverte nikomu, hlavne nie politikom!

Autor: Slavomíra Henčeková | 3.6.2014 o 13:55 | (upravené 9.8.2014 o 22:32) Karma článku: 6,38 | Prečítané:  914x

Už aj Radoslav Procházka má svoju kauzu! Igor Matovič poukázal na možné podivné praktiky pri financovaní predvolebnej prezidentskej kampane. Dá sa na Slovensku ešte niekomu veriť, že to s politikou myslí čestne? Dá sa vôbec niekomu veriť?

Očierňovanie v súvislosti s obdobnými kauzami v politických kruhoch sa stalo súčasťou slovenského folklóru. Do spevu mi ale príliš nie je, keď vidím, ako ľudia čím ďalej tým menej dôverujú ostatným. Čo si budeme hovoriť, očierňovanie iných má svoje nezastupiteľné miesto aj mimo politiku. No na pomyselnom piedestáli ľudí s najmenšou všeobecnou dôverou nepochybne stoja politici. Resp. nestoja, ale sú nahádzaní všetci pekne v jednom veľkom vreci. Možno sa niet príliš čomu čudovať. Od revolúcie (a pred ňou ani nehovoriac) sa politický priestor zapĺňa skorumpovanými indivíduami bez chrbtovej kosti. No a v poslednej dobe sa ich už presýtil. A historické skúsenosti zostávajú v pamäti vždy aspoň určitý čas.   

Zas raz sme volali po zmene, po nových tvárach. A keď sa nová tvár konečne objavila, a to s veľkolepým štartom, po chvíľke eufórie sa objavili aj jej početní kritici, všeobecní pochybovači, veční konšpirátori, a aj tí, ktorí by sa radi zviezli na vlne jej počiatočného úspechu.

Neviem, čo sledoval Igor Matovič zverejnením svojich ničím nepodložených obvinení na margo Radoslava Procházku až dva mesiace po prezidentských voľbách. Domnievam sa ale, že možnosti sú len dve:

A) snaha o zviditeľnenie,

B) presvedčenie o pravdivosti svojich tvrdení.

Rovnaké možnosti platia pre média, ktoré sa z chuti do kauzy zahryzli s takou vervou, že by sa za ňu nemusel hanbiť ani ktorýkoľvek bulvárny plátok. U nich je ale scenár, že možnosť A je správna, podstatne pravdepodobnejší. A to ma až tak netrápi.

U Igora Matoviča sa ale obávam, že správnou bude možnosť B. Stretli ste už niekedy chronického klamára? Toho, ktorý už nevie rozoznať pravdu a lož, pretože všetko sa mu vlieva v jedno. Za jedinú pravdu považuje to, čomu sám verí. Spomeňte si na procesy s nacistickými zločincami, ktorí presvedčili sami seba, že plnenie rozkazov z nich predsa nemôže spraviť vrahov. Aj Jozef Tiso veril v svoju nevinu. A väznice sú predsa plné nevinných. Tvrdia oni.

Naša politická klíma nie je najpríjemnejšia. Dujú vetry, prevažne je zamračeno, miestami je to len čierno čierna tma a často behá až mráz po chrbte. No keď sa občasne vyjasní, mali by sme slnko vítať s radosťou a dať mu aspoň šancu zasvietiť naplno a nespoliehať sa na to, že v predpovedi hlásili dážď. Ostatne, každý z nás môže vyjsť von a presvedčiť sa sám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?