Prvé kolo volieb vyhral nikto

Autor: Slavomíra Henčeková | 17.3.2014 o 19:40 | (upravené 9.8.2014 o 22:32) Karma článku: 11,50 | Prečítané:  1360x

Napriek variácii kandidátov čo do pohlavia, politickej orientácie, veku, dĺžke (ne)pôsobenia v politike, ale aj stavu účtu viac či menej v súlade s majetkovým priznaním, sa 52,6 % oprávnených voličov rozhodlo nevoliť nikoho. No niekto predsa len zamiešal karty.

Určite je zopár z tých percent pochopiteľných a ospravedlniteľných, napríklad aj tým, že prezidenta nie je možné voliť zo zahraničia, keďže návrh novely právnej úpravy prezidentských volieb by musel prejsť hlasovaním prívržencov toho, komu by sa zo zahraničia neušiel možno ani jeden hlas. Liekom na nízku volebnú účasť nebude zrejme ani jej altruistické zvyšovanie dvoj- až trojnásobným volením. Ale snáď bude chlapca v ústave na výkon trestu odňatia slobody hriať dobrý pocit a sledovanosť na youtube. Dôvodom voľby Nikoho v prvom kole môže byť aj to, že mnohí jednoducho nemajú radi predohru, ale radšej hupsnú rovno na vec do druhého kola, alebo na nich nezabrala prvotná mobilizácia, pretože ich idol v nič nehovoriacich prieskumoch kraľoval, alebo ich politika jednoducho nerajcuje. A možno trochu z tohto a trochu z čohosi iného. Napriek tomu je počet hlasov pre Nikoho pomerne alarmujúci, vyjadrujúci nezáujem o spoločný priestor, v ktorom by sme sa aspoň mohli snažiť žiť spolu, nie vedľa seba. Ale tu som si už požičala myšlienku niekoho iného a predbieham.

Druhým pánom Nikto je napriek radostí ľudí z jeho štábu, užšieho či širšieho okolia a tých, ktorí volajú po zmene na našej hrude, bohužiaľ, aj Andrej Kiska. Aj keď budeme predpokladať, že to naozaj myslí dobre, jeho postup a ani možné víťazstvo v druhom kole okrem zhatenia premiérových plánov vyhnúť sa politickej samovražde, ktorá sa nebezpečne blíži, nič zásadné nezmení. Ešte že sme my Slováci takí nenároční, že nám to bude stačiť, na chvíľu si oddýchneme a budeme si myslieť, že sa všetko zrazu zázračne obráti k lepšiemu. Ale to už predbieham, Andreja Kisku čakajú v najbližších dňoch rušné chvíle. Ak si ho chcete uchovať ako silného a schopného kandidáta, radšej by ste sa mali až do volieb izolovať od médií, najlepšie sa kdesi hermeticky uzavrieť. Súdiac podľa lišiackeho úškrnu a tajnostkárstva, ktoré síce nie je žiadnym nóvom u pána premiéra, budú vytiahnuté zbrane najväčšieho kalibru. Ale možno mu krivdím, možno len tak ľudsky zapíjal výsledok. Škoda, že mocensky aj on nie je pánom Nikto. Ale to chce len trošku času.

Pánom Nikto sa po týchto voľbách definitívne stal aj Pavol Hrušovský spolu s Jánom Čarnogurským, ktorých výsledok bol viac než žalostný, no možno zobral percentá tomu jedinému, z ktorého sa po prvom kole volieb začína skutočne aj v širšej verejnosti stávať Niekto.

Radoslav Procházka dokázal bez politického, ale aj finančného zázemia dosiahnuť neuveriteľný úspech v počte viac ako 400 tis. hlasov. Na označenie líder pravice je alergický, a tuším je toto označenie aj pomerne nesprávne. Súdiac podľa volebných grafov dokázal zaujať nielen bývalých voličov pravicových strán, ale v najväčšom počte spomedzi kandidátov iných než Róbert Fico aj bývalých voličov Smeru. Možno to bude tým, že má talent na spájanie ľudí. Možno tým, že ani všetci voliči Smeru nie sú úplní barani a dokážu spoznať kvalitného a kompetentného kandidáta. Tak či onak, veci sa dejú z určitých príčin. A ja som vždy hovorila, že by Radoslava Procházku bolo za prezidenta škoda.

Ale skúsili sme si dopriať ten luxus a voliť toho najlepšieho. No teraz je dôležité i keď so zavretými očami, s hlbokým nádychom prísť k volebnej urne ešte raz a i keď o trošku menej luxusne, no predsa, hodiť to do urny Andrejovi Kiskovi. Pre dobro veci. Verím, že čas Radoslava Procházku ešte príde, no dovtedy sme to práve my, jeho voliči, ktorí môžu poriadne zamiešať karty v druhom kole.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?