Aj Kňažko volí Procházku alebo pár postrehov z diskusie

Autor: Slavomíra Henčeková | 4.3.2014 o 18:20 | (upravené 9.8.2014 o 22:31) Karma článku: 11,61 | Prečítané:  2011x

Dvanásť dní pred prezidentskými voľbami, teda 3. marca 2014, usporiadal denník SME a týždenník TREND diskusiu najhorúcejších prezidentských kandidátov. Ten údajne úplne najžhavejší neprišiel. No nikoho to neprekvapilo. Prekvapivé však boli niektoré výroky kandidátov.

 

Prepáčte mi, že sa vraciam k tejto diskusii a žijem tak trochu v minulosti, ale táto diskusia si nepochybne pozornosť zaslúži. Môj návrat do minulosti nebude ale tak zábavný ako u Milana Kňažka, ani tak tragický a plný krásnych spomienok, ba priam až nehy, pretože tie okamihy sú nenávratne preč, ako u Pavla Hrušovského a ani tak chválenkársky ako u Andreja Kisku. Nie, ten môj je len rýchlym odbehnutím si späť po akési posolstvo, s primárnym účelom použiť ho v budúcnosti a pohnúť sa ďalej asi ako u Radoslava Procházku.

Disutovali práve títo štyria páni a objektívne vám musím ale povedať, že najlepším dojmom v tejto debate pôsobil Milan Kňažko. Bol vtipný, pohotový a ukázal, že má vďaka životným skúsenostiam všeobecný politický prehľad. Zároveň ale miestami pôsobil skôr ako rozprávač rozprávok a hraním sa na jedného z nás tým, že aj on bol kedysi v hmotnej núdzi, ma príliš neohúril.

Pohotovosť a všeobecný rozhľad ale chýbali Andrejovi Kiskovi, ktorého hlavnými bodmi v rozprave boli vlastne iba osobné skúsenosti so značným podtónom osobnej chvály. Ak by ste náhodou zabudli, Andrej vám pripomenul, že on rozumie biznisu, že je skúsený podnikateľ, že je úspešný, že rozumie ekonomike a pochopiteľne, svoj hlavný argument, že založil Dobrého Anjela, ktorý stále nerozumiem ako súvisí s prezidentským úradom. Zhrnúť by sa jeho výstup dal asi tak, že to bolo síce pekné, slušné, na nikoho neútočil, no populistické a prakticky celý čas od veci.

Od veci ešte ďalej bol však tretí kandidát – Pavol Hrušovský, ktorý pôsobil dojmom vyhoreného politika, ktorého kariére už dávno odbilo, no zmeškal poslednú šancu na dôstojné vystúpenie z politického kolotoča a dostal strašne zlý nápad, že sa skúsi udržať zubami nechtami a pokojne si dožiť v prezidentskom paláci. Nuž, obávam sa, že táto jeho túžba zostane len nesplneným snom. Nulové sympatie publika boli demonštrované takým normálnym ľudským vypískaním.

Radoslav Procházka pôsobil typickým pokojným a vyrovnaným dojmom, vždy mal po ruke erudovanú odpoveď. Možno sa vám bude zdať, že miestami pôsobil príliš odborne pre prostú Slovač, ale to je už daň za odbornosť, ktorú prezidentský úrad nepochybne požaduje. Zároveň však verím, že máme o sebe mnohokrát absolútne neopodstatnene príliš nízku mienku, preto tento argument jednoducho neprijímam.

Veľmi sympatickým dojmom ale pôsobilo novovytvorené duo Procházka - Kňažko, ktorí sa podľa slov moderátorov ku koncu diskusie takmer objímali. Milan Kňažko dokonca prezradil, že vo voľbách za prezidenta bude voliť práve Radoslava Procházku, pretože jeden hlas vraj nerozhodne. Radoslav Procházka by si hlas Milana Kňažka získal aj v budúcich parlamentných voľbách, ak by založil svoju stranu, pretože je podľa jeho slov slušným človekom.

Nemôžem s Milanom Kňažkom nič iné než súhlasiť. Súhlasím s ním aj v tom, že funkcia prezidenta alebo akákoľvek iná politická funkcia nemá byť za zásluhu, nemá to byť odmena za odkrútené roky v politike a už vôbec nie odmena za to, že niekto zarobí a časť týchto financií vráti späť spoločnosti. Myslím si totiž, že takýto dar má byť nezištný a nemá byť používaný ako hlavný argument na získanie preferencií. Inak sme vôbec nepochopili zmysel charity, a to ma štve viac než akékoľvek preferencie Andreja Kisku. A tiež chcem rovnako ako Radoslav Procházka veriť, že úspech v tejto krajine sa dá dosiahnuť aj poctivou a tvrdou prácou, ak máte okolo seba ľudí, ktorí vám jednoducho veria a pomáhajú vám  skutočne nezištne a nielen tým, že máte politické alebo finančné zázemie. Ja ho nemám, neviem ako vy.

Diskusiu si môžete pozrieť na:

http://tv.sme.sk/v/29346/prezidentska-debata-s-kiskom-prochazkom-knazkom-a-hrusovskym-1-cast.html

http://tv.sme.sk/v/29347/prezidentska-debata-s-kiskom-prochazkom-knazkom-a-hrusovskym-2-cast.html

Krátky záznam najdôležitejších momentov na:

http://tv.sme.sk/v/29343/knazko-by-volil-prochazku-top-momenty-debaty-sme.html

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?