Kiska, Kňažko, Procházka v otázkach SME

Autor: Slavomíra Henčeková | 3.3.2014 o 12:36 | (upravené 9.8.2014 o 22:31) Karma článku: 23,16 | Prečítané:  3590x

Do volieb ostávajú necelé dva týždne a kandidáti už mali dosť priestoru na prezentovanie sa, no a my voliči zas na to, aby sme si o ich výstupoch dokázali vytvoriť obraz. Okrem sloganov na bilboardoch, videí na sociálnych sieťach a diskusií s občanmi na mítingoch nám k tomu môžu pomôcť aj prezidentské ankety denníka SME. Čo myslíte, ako z nich vychádzajú najhorúcejší kandidáti na druhé kolo s Róbertom Ficom - Andrej Kiska, Milan Kňažko a Radoslav Procházka?

 

Po vypustení pár nepodstatných otázok typu "Aké máte auto?" či "Komu ste naposledy poslali 2% z dane?", ktoré nám o kandidátoch až tak veľa nepovedia, si môžeme zo zvyšku ich odpovedí spraviť krátku štatistiku. Bude to tak trošku matematické Waterloo a ani na Pulitzerovku to asi stačiť nebude, odpusťte, ide mi len o výpovednú hodnotu. Napokon, posúďte sami.

Áno/Nie/Neviem

Pri uzavretých otázkach odpovedal Andrej Kiska Áno v 39%, Nie v 32% a nedal jednoznačnú odpoveď v 29% prípadov. Milan Kňažko odpovedal Áno na 54% otázok, Nie na 32% a jednoznačná odpoveď od neho chýbala v 14% otázok. Radoslav Procházka poslal denníku SME odpoveď Áno na 61% otázok, Nie v 32% prípadov a jednoznačná odpoveď od neho neprišla len pri 7% otázok.

Otvorené otázky

Po bližšom preskúmaní toho, či odpovede kandidátov v otvorených otázkach boli jednoznačné, resp. či naplnili ambíciu vyjadriť zmysluplnú, logicky konzistentnú a racionálnu myšlienku, možno vyvodiť nasledujúci záver: Andreja Kiska takto odpovedal v 50% prípadov. Menej priaznivo vyznieva Milan Kňažko, u ktorého odpoveď daného rázu nájdeme len pri tretine položených otázok. Naopak, v zásade stopercentnú úspešnosť má v tejto časti Radoslav Procházka.

Záver

Aké závery z toho môžeme vyvodiť? Je minimálne hodné zamyslenia sa, ak ostrieľaný Milan Kňažko, ktorý sám o sebe na stretnutiach s občanmi tvrdí, že už sa nezmení a že je pre voličov čitateľný, nedokáže vo viacerých prípadoch zaujať postoj či dať konštruktívnu odpoveď. Svedčí o tom napríklad otázka, kto by podľa neho mal byť na čele Ústavného súdu. K tejto otázke známy herec uviedol meno Giovanniho Falconeho, zavraždeného talianskeho prokurátora. Andrej Kiska pre istotu (ale nie príliš prekvapivo) neuviedol žiadne konkrétne meno. Zarážajúci, ale pravdivý fakt týkajúci sa Andreja Kisku je, že ako favorit na postup do druhého kola nepodal jasnú odpoveď pri uzavretých otázkach takmer v tretine prípadov. Dovolím si preto vyvodiť nielen subjektívny názor, ale na základe tejto štatistiky aj objektívne podložený faktami, že Radoslav Procházka pomerne jednoznačne dominuje nad svojimi konkurentmi, (nielen) čo sa týka schopnosti jasne formulovať svoj postoj a zodpovedať v zásade akúkoľvek otázku, relevantnú či o čosi menej, vzťahujúcu sa k postu prezidenta Slovenskej republiky. Aj preto zostáva pre mňa kandidátom číslo 1. Najmä, ak zostávajúci kandidáti ohľadom svojej kompetentnosti okrem prázdnych populistických fráz a argumentov nesúvisiacich s funkciou, o ktorú sa uchádzajú, neponúkli vlastne vôbec nič.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?