Dnes nie, ale zajtra ...

Autor: Slavomíra Henčeková | 28.4.2012 o 15:10 | (upravené 9.8.2014 o 22:30) Karma článku: 9,60 | Prečítané:  698x

... sa už určite začnem učiť, písať diplomovku, zdravo sa stravovať a cvičiť, prestanem fajčiť, piť, zaplatím účty, podám daňové priznanie, upracem, nakúpim, aj trávnik pokosím ... jednoducho od zajtra budem zázračne iný človek, na betón, len nie, prosím, dnes, dnes sa mi akosi nechce. Nehovorí vám to niečo?

 

Prokrastinácia. Fundované slovo pre nefundované správanie. Vždy som si myslela, že mňa sa to predsa netýka, takéto nedostatky si neprípušťam, ale keď som sa pozastavila nad krásnymi komínkami v skrini, povysávanou izbou a umytými oknami na internáte, ktoré vodu nevideli už nejaké to desaťročie, a predo mnou ležala otvorená kniha občianskeho práva stále na tej istej strane, došlo mi to.  Odkladanie povinností mám na každodennom poriadku. A keď som len trošku pootočila hlavu a pozrela na svoju spolubývajúcu, ktorá si v rámci prestávky v učení len "na chvíľku odskočila mrknúť sa na niečo na internet", samozrejme týkajúce sa školy, a po dvoch hodinách bola tradične opäť bezstarostne zavesená na Facebooku, bolo mi jasné, že toto nie je žiaden netradičný úkaz. "Postihnutí majú sklon k nepodstatným činnostiam, ktoré nie sú ničím produktívne a nijako riešenie problému neuľahčujú," múdro hovoria na internete. No dobre, dobre, ale prečo a čo s tým?

Prečo? Lebo môžeme. Flexibilný pracovný čas je na jednej strane výhoda, na druhej prekliatie. Ak musí pokladníčka, úradníčka, robotník, šofér či barman byť v práci od 8:00 - 16:00 (úradníčka asi ťažko do 16:00), ťažko môžu niečo odkladať. Ale študenti, vedci, spisovatelia, novinári, umelci, tí áno. Najčastejšou výhovorkou je, že v poslednej minúte človek nájde nevídanú kreativitu, že časová tieseň pomáha. Nepoznám však žiadnu tieseň, ktorá by bola zvlášť prospešná. Navyše je dokázané, že pod časovým tlakom robí človek najviac chýb. Tento druh prokrastinátora, tzv. aktívny prokrastinátor, ktorý v poslednej minúte, ale nakoniec predsa, všetko stihne a má z toho skvelý pocit vraviac si, ak by som si nato našiel ešte viac času, bolo by to vynikajúce, lepšie ako u iných a ja som vlastne úplne super, nie je to najhoršie. Horšie je to s pasívnym prokrastinátorom, ktorý veci neodkláda kvôli návalu kreativity v poslednej chvíli, ale preto, že sa bojí, že zlyhá. Študent sa chce prihlásiť na študentskú súťaž, napríklad ŠVOČ, ale bojí sa, že neuspeje, že ostatní sú lepší, tak svoju prihlášku odkladá na poslednú chvíľu. Nakoniec sa buď neprihlási a ak aj predsa, nenájde si dostatok času na spracovanie témy a naozaj neuspeje. To v ňom strach zo zlyhania len prehĺbi, nastúpia pocity depresie, menejcennosti, nedôvery v seba samého, ktoré prokrastináciu len prehĺbujú. Blúdny kruh. Ale predsa sa dá z neho von.

Ako? Chce to plán. Plán veľmi reálny a veľmi podrobný. Naplánujte si každú hodinu, či dokonca pol hodinu a striktne daný plán dodržiavajte. Ak máte napísať diplomovku, naplánujte si na prvý deň návštevu knižnice a zozbieranie literatúry, na druhý deň prečítanie jednej knihy, na tretí deň druhej knihy, na siedmy deň trebárs osnovu, na ôsmy prvú kapitolu atď a hneď vám práca pôjde jednoduchšie, ako keď vám v diári bude svietiť celý mesiac len stroho napísané, že !DIPLOMOVKA! Určte si priority. Niekedy naozaj nejde zvládnuť všetko, možno dnes naozaj nemusíte bezpodmienečne na nákup, ak nestíhate prácu, či veci do školy. Dôležité veci majú prednosť. Niekedy pomáha, ak najnepríjemnejšie veci urobíte ihneď po zobudení. Pretože počas dňa si určite nájdete desiatky výhovoriek, prečo danú vec odložiť. Alebo si skúste predstaviť, ako sa budete cítiť, keď danú vec naozaj dokončíte. Už len pomyslenie na úspešný koniec do vás napumpuje trochu dopamínu, hormónu šťastia, ktorý vám pomôže začať. A nevyhovárajte sa. To nie Facebook vám požiera čas, ale vy sami. Najhoršie je, že prokrastinátori čas, počas ktorého odkladajú, ani nevyužijú na nič zmysluplné. Tak si to uvedomťe a jednoducho s tým už prestanťe!

Odkladať sa dá naozaj všetko. Nielen povinnosti, ale aj príjemné veci. A teraz ruku na srdce, čo odkladáte čítaním tohto blogu? Viac príležitostí na odkladenie vám aspoň ja už nedám. Tak poďme do práce, do sveta, nie zajtra, ale vždy len a len dnes.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?